O judu

JUDO

Co je vlastně JUDO

Judo v doslovném překladu znamená "jemná cesta" a je to velmi rozšířený úpolový sport, který v roce 1882 založil  profesor Džigoró Kanó.

Je bojovým uměním, vhodný pro děti i mládež, ale začít s ním lze i v pokročilejším věku, a to bez ohledu na tělesnou výšku a váhu.

Judo pomáhá rozvíjet komplexně celé pohybové ústrojí člověka a nehrozí tím žádné svalové disproporce. Nezapomíná ani na psychiku a vede cvičence ke  zdravému sebevědomí.

Historie juda

Počátky zápasu jsou známy již z dávné minulosti – prvobytně pospolné společnosti. Silní muži museli na lov, a tím se učili technikám lovu, a také obrany. Doklady o jednotlivých způsobech boje beze zbraně byly nalezeny již v hrobkách starého Egypta. Písemné památky o použitých chvatech pro útok i obranu jsou z Japonska z 8. století v kronikách NIHON-ŠOKY.

Vzniká několik škol, každá má své přednosti i nedostatky. Jednou ze škol bojových umění je škola BUŠI-DO. Vyučuje se střelba lukem, boj mečem a kopím a jízda na koni. To vše je základem bojového umění Samurajů (válečníků nebo šlechticů).

V 16. - 17. století dochází k rozvoji techniky sebeobrany Jiu-Jitsu. Základní poučka zní: Jsi-li tlačen ustup, jsi-li tažen postup. Školy Jiu-Jitsu nejsou veřejností příliš oblíbeny, protože dovednosti v nich získané jsou často zneužívány.

Zakladatelem juda jako sportovního odvětví byl profesor Jigoro Kano (1859-1938) - vyslov "džigoro kano". Narodil se v roce 1859 nedaleko místa Kobé. V roce 1871 se s rodiči přestěhoval do Tokia. Motivem ke studiu Jiu-Jitsu byl pro tohoto subtilního studenta fakt, že musel snášet mnohé křivdy a ústrky od silnějších spolužáků, a tak se začal zajímat o staré bojové umění.

V té době nebylo snadné sehnat učitele starých bojových umění, ale touha Jigoro Kana byla nezměrná. Studoval u mistra HAČINO SUKE-FUKUDI, po jeho smrti u mistra MASUMOTA YTA. MASUMOTO YTO před smrtí předal Kanovi cenné rukopisy o bojových technikách. Třetím mistrem v Kanově životě byl mistr IKUBA.

Poznatky, které Jigoro Kano shromáždil studiem starých materiálů a při své praxi Jiu-Jitsu, utřídil, přizpůsobil tehdejším poznatkům tělovýchovného procesu a vytvořil vlastní systém, který nazval KODOKAN-JUDO. Názvem chtěl odlišit nový systém od tehdejšího neoblíbeného Jiu-Jitsu. Stanovil i etiku chování v Dódžó ke spolužákům a učiteli, jež zaručovala radostné ovzduší při výcviku a zajišťovala i nutnou bezpečnost při tréninku.

Judo brzy získalo oblibu. ale muselo čelit konkurenci i nevraživosti dalších škol. Definitivní vítězství získalo v roce 1886, kdy v utkání pravdy (DÓDŽÓ-DŽABURY), které uspořádal šéf tokijské policie, soutěžila družstva jednotlivých škol. Borci Kodokanu zvítězili nad školou mistra Tocuki, když v boji dvanácti dvojic zvítězilo jedenáct Borců Kodokanu a pouze jeden zápas skončil nerozhodně.

Činnost Kodokanu byla zahájena a od tohoto data se počítá vznik juda. V roce 1882 měl Jigoro Kano prvních 9 žáků. Později se Judo spolu s Kendo dostalo do osnov výuky na základních a středních školách. Jigoro Kano se stal v Japonsku významnou osobností, neboť kromě funkce ministra školství byl členem japonského olympijského výboru a prezidentem japonského svazu judo. Do Evropy se Jiu-Jitsu dostalo v roce 1931, kdy Japonci poprvé v Londýně ukázali umění tohoto sportu.

Lexikon juda

Hadžime Zahájení boje

Mate Přerušení boje

Sonomama Soupeři se nehýbají

Toketa Držení přerušeno

Soremade Ukončení zápasu

Ippon Celý bod, 10 pomocných bodů

Wazaari Půlbod, 7 pomocných bodů

Yuko dle nových pravidel zrušený

Nage-waza Technika podrazů prováděná v postoji

Ne-waza Technika boje na zemi

Osaekomi-waza Technika držení

Kansetsu-waza Technika páčení

Žime-waza Technika škrcení

Goši-waza Technika boků

Aši-waza Technika nohou

Te-waza Technika paží

Partneři

                       

 

Copyright © 2023 | AVČSK, z.s. | Všechna práva vyhrazena.